fbpx

Wprowadź uważność do codzienności

Praktyka jednej małej rzeczy jest świetnym narzędziem, dzięki któremu możemy krok po kroku wprowadzać uważność do naszego życia. Prostota i jasność tej praktyki czynią ją bardzo efektywną. Jest bardzo dobrym uzupełnieniem formalnej praktyki na poduszce czy macie. Medytujesz i praktykujesz uważność regularnie, nie zapominaj o przeniesieniu tej jakości, postawy na zewnątrz.

Drobne rzeczy zajmują niewiele czasu, ale ich efekty mogą być całkiem spore. Zrobienie jednej małej rzeczy samo w sobie nie zmieni raczej niczego, ale robienie ich wiele razy w ciągu dnia zmienia bardzo dużo!

Nie potrzebujesz żadnych narzędzi, specjalnego pomieszczenia, samotności, ubioru.

  • Wybierz co będzie twoją jedną małą rzeczą.
  • Ustal okres czasu przez który chcesz praktykować
  • Określ czas, porę i częśtotliwość

 

Robienie tych małych rzeczy nie zajmie Ci żadnego czasu – w tym sensie, że nie poświęcisz na nie żadnego dodatkowego czasu – bo przecież i tak wykonujesz te czynności codziennie, zgadza się? Po prostu rób je świadomie, poświęcając uwagę temu co robisz (co nie znaczy, że masz to robić wolniej).

Weźmy na przykład mycie zębów. Co oznacza “poświęcanie uwagi myciu zębów”?

  • Po pierwsze: zajmujesz się myciem zębów, a nie robieniem w tym czasie także czegoś innego, jak czyszczenie umywalki, czy plątanie się po mieszkaniu i rozmawianie z ukochanym (zazwyczaj wychodzi to dosyć bełkotliwie).
  • Po drugie: zwracasz uwagę na to co odczuwasz w trakcie szorowania zębów. Jak odbierasz dotyk szczoteczki na zębach i dziąsłach? Jaka jest konsystencja i smak pasty w ustach? Jakie to odczucie gdy płuczesz usta zimną lub ciepłą wodą?
  • Po trzecie: za każdym razem gdy odpłyniesz gdzieś umysłem, powróć uwagą do tego co właśnie robisz. Błądzenie myśli zdarzy się prawdopodobnie wiele razy w trakcie dwuminutowej sesji mycia zębów.

Ćwiczenia z tego przykładu można zastosować do jakiejkolwiek codziennej czynności: jedzenia, picia herbaty, wchodzenia lub schodzenia po schodach, itd.

Zajmuj się tylko wykonywaną czynnością i niczym więcej, zwróć uwagę na fizyczne doznania jakie dostarcza ta czynność, przywołaj swój umysł z powrotem, gdy odpływa.

Przygotowaliśmy dla was 4 tygodniowy trening uwżności poza medytacją.
Chcesz kontynuować dłużej możesz wybrać kolejne czynności, rzeczy, które będziesz wykonywać z uważnością.

Pobierz tutaj… 

IInteresuje cię praktyka „jednej małej rzeczy” sprawdź stronę Dr. Rick Hanson’a, autora bardzo ciekawych publikacji o praktyce uważności, medytacji i neuronauce. Link do strony…

Przygotował

Dawid Faron