fbpx

Wypalenie

Co myślisz o sytuacji, w której się znajdujesz? Jakie masz odczucia w stosunku do swojej pracy?
Czy przypominasz sobie jak bardzo chciałaś tej pracy a teraz nie jesteś pewna czy jest tego warta?
Czy myślisz że z powodów finansowych lub innych nie możesz odejść ze swojej pracy?

Być może:

  • często odczuwasz irytacje i frustracje
  • odczuwasz zmęczenie większość czasu
  • tracisz motywacje i entuzjazm
  • poczucie że coś osiągasz (is slipping)
  • czujesz się jak w pułapce
  • odczuwasz samotność i brak wsparcia
  • odczuwasz urazę
  • wątpisz że jest warto podejmować wysiłek

Jeśli tak, to prawdopodobnie jesteś na drodze do wypalenia zawodowego… Niestety wielu z nas tam się znajduje, nie wiedząc, jak się tam dostaliśmy. Najważniejsze jest, aby rozpoznać wpływ, jaki wywiera na ciebie chroniczny stres i znaleźć sposoby na złagodzenie go, a tym samym zapobiec wypaleniu, aby pozostać zmotywowanym i produktywnym w swojej pracy.

Stres wywiera na nas dużą presję fizyczną i psychiczną. Często potrafimy radzić sobie ze stresem w krótkim okresie, ale gdy stanie się stały, zacznie negatywnie wpływać na nasze zdrowie. W tym artykule przyjrzymy się wypaleniu, opisując oznaki i objawy, warunki, w których najprawdopodobniej wystąpią, oraz powody, dla których powinieneś zająć się nim, zanim będzie zbyt głęboko zakorzeniony. W drugim artykule zatytułowanym: „Różnica między chronicznym stresem a wypaleniem a tym, co możemy w miejscu pracy i osobiście, aby go złagodzić”. przedstawiamy ważne strategie, które możesz ćwiczyć w miejscu pracy i osobiście, aby złagodzić chroniczny stres i wypalenie zawodowe.

Co to jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie w miejscu pracy stało się poważnym problemem zdrowotnym. W maju 2019 r. Zostało sklasyfikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako syndrom zawodowy „wynikający z chronicznego stresu w miejscu pracy, którym nie udało się skutecznie zarządzać/zaadresować/zredukować”.

WHO ponadto charakteryzuje wypalenie jako:

• uczucie wyczerpania lub wyczerpania energii,
• zwiększony dystans mentalny od pracy,
• uczucie negatywizmu,
• cynizm związany z pracą,
• zmniejszona skuteczność zawodowa,

Chociaż wypalenie negatywnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne i jest ważnym powodem, aby skontaktować się z służbą zdrowia, nie jest klasyfikowane przez WHO jako choroba.

Podsumowując, wypalenie jest stanem wyczerpania emocjonalnego, psychicznego i fizycznego spowodowanego nadmiernym i długotrwałym stresem. Następuje czas, kiedy czujesz się przytłoczony i niezdolny do sprostania stałym wymaganiom. Gdy stres się utrzymuje, zaczynasz tracić zainteresowanie lub motywację. Wypalenie zawodowe i chroniczny stres są dość podobne, ale ważne jest, aby rozpoznać ich różnice. W chronicznym stresie jesteś zaangażowany, ale czujesz się bardzo niespokojny, podczas gdy wypalenie występuje, gdy czujesz, że to za dużo i zaczynasz odczuwać objawy bezradności. Ważne jest, aby rozpoznać oznaki wypalenia zawodowego, zanim się nasilą. Nadal zastanawiasz się, czy to wypalenie? Oto lista symptomów:

• poczucie zmęczenia, wyczerpania i wyczerpania w pracy, utrata motywacji,
• czuć się nieodpowiednim i wadliwym,
• uczucie odrętwienia, pustki lub braku emocji,
• doświadczanie frustracji, konfliktów i niechęci wobec współpracowników,
• emocjonalne wycofywanie się z pracy, a także od przyjaciół i rodziny,
• trudności z koncentracją lub koncentracją, słaba pamięć,
• bezsenność, lęk, depresja, samotność,
• negatywne poglądy na siebie, innych i na świat,
• warunki fizyczne: bóle głowy, nadciśnienie, zaburzenia oddychania lub trawienne.

Kiedy osiągniesz punkt wypalenia, życie traci kolory i znaczenie. Coraz trudniej jest dbać o to, co kiedyś było dla Ciebie ważne. Twoja motywacja i popęd szybko zanikają.

Główną różnicą między stresem a wypaleniem jest intensywność, z jaką występują objawy. Oznacza to, że z chronicznym stresem możesz czuć się zmęczony przez większość dni, ale z wypaleniem czujesz się wyczerpany i nie zmotywowany. Aby uzyskać więcej informacji na temat różnic między chronicznym stresem a wypaleniem, możesz przeczytać nasz inny artykuł, w którym przedstawiamy tabelę różnic. Tutaj jest link. Jeśli zauważysz, że doświadczasz wielu objawów wypalenia zawodowego, ważne jest, aby podjąć kroki w celu złagodzenia stresu, aby uniknąć stopniowego wypalenia.

 

Zachowania, które mogą zwiększać chroniczny stres i ryzyko wypalenia zawodowego

Czasami nie widzimy lub nie chcemy widzieć, że do naszego życia wkrada się wypalenie. Możemy sobie powiedzieć, że stres jest przejściowy. Po zakończeniu tego projektu lub osiągnięciu następnego celu będzie luźniej, ale zamiast tego stres nie ustępuje; jest inny ważny projekt, kolejny cel, z ryzykiem wciąż rosnącego wypalenia zawodowego. Dlatego ważne jest, aby obserwować swoje zachowania, które zwiększają ryzyko wypalenia, a nie tylko śledzić objawy. Oto lista zachowań, które zwiększają ryzyko chronicznego stresu i wypalenia zawodowego:

• częsta praca w godzinach nadliczbowych,
• praca po godzinach w domu lub podczas wakacji,
• sprawdzanie służbowej poczty e-mail wieczorem lub w weekend,
• przyjmowanie nowych prac / projektów, nawet gdy masz pełną moc,
• brak możliwości ustalenia granic,
• mniej snu, aby więcej pracować,
• odkładanie praktyk samo-opieki, takich jak ćwiczenia, przerwa na lunch lub spotkanie z przyjaciółmi lub wakacje,

Nie wypalamy się, ponieważ jesteśmy nieadekwatni lub coś z nami jest nie tak, wypalamy się, ponieważ nie jesteśmy realistami co do naszych ograniczeń i przesadzamy.

Wypalenie i mózg

U podstaw wypalenia zawodowego leży chroniczny stres, który z upływem czasu zmienia strukturę mózgu. Badania pokazują, że chroniczny stres faktycznie zmienia mózg, co powoduje uczucie wypalenia, zwiększając niezdolność do radzenia sobie ze stresem i regulowania emocji. Badania neuroobrazowania wykazały podobieństwa między mózgami osób cierpiących na traumę we wczesnym okresie życia a tymi, które zajmują się wypaleniem klinicznym w wieku dorosłym.

Zmiany w mózgu wpływają na pamięć, kreatywność, koncentrację i koncentrację, a także zmniejszają zdolność kontrolowania negatywnych emocji, a tym samym ułatwiają zestresowanie się. Inne badania wykazały, że przewlekły stres rozrzedza korę czołową, proces zwykle związany ze starzeniem się. Należy jednak zauważyć, że zmiany w mózgu nie są trwałe i wykazano, że są odwracalne.

Przyczyny wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe jest złożone i niekoniecznie spowodowane tym, że za dużo pracujesz. Może to wynikać z rozczarowań w pracy, takich jak brak wsparcia lub niejasne role. Może się również zdarzyć, że twoje podstawowe wartości nie będą już rezonować z twoją rolą, z tym co robisz. Wypalenie może być również spowodowane kryzysem w życiu osobistym, który wyczerpuje zasoby w pracy. Zwykle w trybie wypalenia odczuwa się brak kontroli i negatywne nastawienie do cynizmu, urazy, bezradności i letargu.

Środowisko pracy

Niektóre środowiska pracy, w których stale występują stresujące warunki, są szczególnie wymagające, na przykład w sektorze zdrowia i medycznym (lekarze, pielęgniarki, pokrewni pracownicy służby zdrowia, psychologowie, pracownicy socjalni, ratownicy medyczni, pracownicy opieki), nauczyciele szkolni, pracownicy handlu detalicznego i organy ścigania (policjanci, prawnicy). Jeśli pracujesz w bardzo wymagającym sektorze i czujesz rozczarowanie swoją rolą, być może nadszedł czas, aby cofnąć się o krok, spojrzeć z dystansu i ocenić sytuację.

Wniosek

Często doświadczenie wypalenia zawodowego jest ignorowane lub negowane przez dłuższy czas. Następnie objawy zaczynają się wzajemnie nakładać na siebie, są bardziej zakorzenione i trudniejsze do złagodzenia. Objawy wypalenia są wezwaniem do wprowadzania zmian i sprawdzania alternatyw, aby znaleźć rozwiązanie. Objawy mają charakter ciągły, począwszy od chronicznego stresu, aż do stopniowego nasilenia się wypalenia. Ważne jest wczesne uświadomienie sobie symptomów, aby łatwiej sobie poradzić.

W kolejnym artykule zrówcimy uwagę na to jak Mindfuless może nas wspierać w pracy z wypaleniem.
Jeżeli interesują Cię pierwsze kroki zobacz krótki artykuł na naszym blogu : 3 minuty – przerwa na oddech

 

Tłumaczenie z oryginału
Dawid Faron

Autor
Marie Bloomfield
link do oryginalnego artykułu tutaj