fbpx

Zrób sobie przerwę! 

Przerwa na oddech

Obecny świat wymaga od nas abyśmy byli w ciągłym ruchu – „robisz więc jesteś”. W pracy dostajemy nowe obowiązki, praktykujemy wielozadaniowość. A w wolnym czasie często sami dokładamy sobie zadań. Zmęczeni po napiętym dniu siadamy przed telewizorem czy ekranem komputera. Nie ma w tym nic złego lecz po jakimś czasie zamiast wymarzonego relaksu i wypoczynku, odczuwamy że nasz umysł jest jeszcze bardziej zmęczony.

Chciałbym zachęcić cię abyś spróbował/a zrobić sobie przerwę – przerwę na oddech. Oddech jest zawszę z nami, oddech pomaga nam zakotwiczyć nasze doświadczenie w teraźniejszości. Nie pozwalając aby nasz umysł wędrował do przeszłości lub przyszłości, nie ruminował.

Praktykując uważność możemy nauczyć się jak efektywnie odpoczywać. Zwracając uwagę na oddech pozwalasz sobie także puścić napięcie. Wkrada nam się tutaj mądrość ludowa – „weź głęboki oddech” lub „weź kilka głębszych oddechów”

Po prawej stronie zamieściliśmy, krótką 3 i pół minutową praktykę, którą prowadzi Maciek. Możesz ją sobie odsłuchiwać w domu, w trakcie przerwy w pracy, kiedykolwiek zechcesz.

Jeżeli nie masz na tyle czasu aby odsłuchać praktyki nagranej, zawsze możesz zrobić krótszą wersje samemu. Poprostu zwróć uwagę na odczucia w ciele związane z oddechem. I pozwól sobie na bezczynność nawet przez kilka chwil. Jeżeli chcesz możesz zwrócić uwagę na to co cię otacza, dzwięki, krajobraz, czy też zapach, temperature.

Link do pobrania praktyki na telefon lub komputer.

Przerwa na oddech…pobierz!

Dawid Faron

Zobacz informacje na temat badań wpływu oddechu i praktyki mindfulness na stress i nie pokój. Dziennik badawczy plos1.
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/vNLwCQI9DX8" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe><!-- [et_pb_line_break_holder] --><!-- [et_pb_line_break_holder] --><iframe width="100%" height="300" scrolling="no" frameborder="no" allow="autoplay" src="https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/521228394&color=%23ff5500&auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&show_teaser=true&visual=true"></iframe>