Przypomnij sobie tylko wszystkie “Małe rzeczy”, do których spróbowania zachęcaliśmy w każdym tygodniu kursu:

wybieranie robienia rzeczy z uważnością, zamiast automatycznie; robienie rzeczy wolniej niż zazwyczaj; robienie sobie przerw; akceptowanie trudności; zauważanie dobrych chwil i chłonięcie ich; znalezienie szerszej perspektywy dla postrzegania “słodkich i gorzkich” aspektów tego co nam się przytrafia.

Nie możemy wybrać tego co nam się przydarzy, ani jak zachowają się inni ludzie, ale możemy nauczyć się świadomiej odpowiadać na wydarzenia naszego życia, a nie automatycznie na nie reagować.

Reagując automatycznie na ludzi lub sytuacje wkraczamy w obszar czerwonego kółka, czyli działamy w
trybie zagrożenia, chroniąc siebie. Nasz mózg reaguje identycznie jak u naszych przodków w sytuacji
zagrożenia przed groźnym, dzikim zwierzęciem, aktywując reakcję walka/ucieczka/zamarcie. Kiedy
jednak odpowiadamy na sytuację w sposób świadomy, wkraczamy w zielone kółko, obszar, który jest
szeroki, spokojny, bardziej kreatywny, cieplejszy.

Następnym razem, gdy czujesz, że reagujesz automatycznie, spróbuj wycofać się na kilka sekund i powstrzymać reakcję, wziąć parę oddechów i odpuścić. Nie jest to proste. W zależności od tego jak silną masz tendencję do reagowania, czasem będziesz mógł to zrobić, a czasami nie. Wszystko to jest w porządku, to jest kolejne ćwiczenie. Jeśli przychodziłoby ci to z łatwością, wtedy nie musiałbyś tego ćwiczyć. Kiedy nie uda ci się zapanować nad swoja „automatyczną reakcją”, uważaj by na to nie
zareagować „Ty nieudaczniku, znowu ci się nie udało!” itp. Nie pozwól dojść do głosu „wewnętrznemu krytykowi”. Zamiast tego, przypomnij sobie, że ludzki mózg jest zaprogramowany w ten sposób by na zagrożenie reagować złością, strachem, ucieczką itd. Jest to więc naturalny proces. Wiersz Porti Nelson, „Autobiografia w pięciu aktach” pięknie opisuje doświadczane przez nas wszystkich porażki, gdy próbujemy oduczyć się nawykowych reakcji i zamiast tego wybrać świadomą odpowiedź na
życiowe doświadczenia.

Wszystkie medytacje, których nauczyłeś się na tym kursie mają pomóc ci zgromadzić środki:
świadomość, spokój, życzliwość, które mamy nadzieję będą pomocne w sytuacjach podbramkowych. Tak więc, w dłuższej perspektywie, staraj się je codziennie kultywować. Natomiast w praktyce, na pierwszej linii frontu twojego życia będziesz musiał to zrobić w trudnych okolicznościach:
 Ktoś wpycha ci się w kolejkę; drukarka nie działa, kiedy jest potrzebna; ktoś z rodziny jest nieuprzejmy; zepsuje ci się samochód; dostawca energii elektrycznej przysyła list informujący o podniesieniu opłat za prąd;
ktoś w pracy lekceważy wykonane przez ciebie zadanie; znowu pada. To jest niekończąca się lista i wiele możliwości do praktyki. Jest też dobra wiadomość – im więcej praktykujesz, tym praktyka staje się łatwiejsza. Stymulując obszary mózgu odpowiedzialne za spokój, zadowolenie, dbanie o siebie i innych (medytacja) – zielone kółko – wzmacniamy je. Zmniejsza to też prawdopodobieństwo, że zadziałasz automatycznie.

Aby przestać funkcjonować w trybie modelu reaktywnego, możesz zacząć zachowywać się inaczej, zanim jeszcze znajdziesz się w trudnej sytuacji, w której zwykle byś reagował. Ucząc się dokonywać wyboru w tych łatwiejszych okolicznościach, poczujesz wolność do podejmowania decyzji zmieniających nawykowe zachowania. To umożliwia (otwiera neuronową drogę) by świadomie wybierać zamiast automatycznie reagować.

Oto kilka rzeczy które mógłbyś zrobić:
 wybrać inną drogę do pracy, zdecydować przywitać się z kimś, kogo zazwyczaj ignorujesz, spojrzeć w niebo idąc drogą, powiedzieć coś pochlebnego osobie, którą uważasz za trudną, być uprzejmym dla kogoś dla kogo nie musisz taki być, kupić komuś prezent, gdy nie ma ku temu okazji, wyłączyć telewizor i poczytać książkę, być cierpliwym, a nie krytycznym, zarówno wobec swoich porażek jak i innych ludzi. Wybierz życie, którym chcesz żyć.

 Ćwiczenie to jest częścią 8 tygodniowych kursów redukcji stresu mindfulness, które regularnie prowadzimy w Krakowie i online. Możesz to ćwiczenie wykonywać tak długo jak chcesz. Po jakimś czasie możesz zmienić czynność, która chcesz wykonywać uważnie. Nie zapominając o tej wcześniejszej, lecz kładąc większy nacisk na nowo wybraną czynność. 

Ćwiczenia jedna mała rzecz inspirowane są książką dr Ricka Hansona „Just one thing”

Oddycham.pl