4. Ospałość i otępienie
Często się zdarza gdy siadamy do medytacji, nieraz po dosyć krótkiej praktyce odczuwamy senność, spadek energii, zmęczenie. Możliwe że odczuwamy zmęczenie po trudnym tygodniu w pracy, albo wyczerpującym treningu na bieżni. Lecz bardzo często jest to właśnie ospałość i otępienie – przeszkoda w medytacji, która na pozór przypomina senność i zmęczenie. Ale dlaczego odczuwamy to akurat gdy rozpoczęliśmy naszą codzienną praktykę?
Czym jest i jak się ta przeszkoda objawia:
- Odczuwamy ospałość, brak energii, zmęczenie,
- Kiedy ta przeszkoda jest obecna, tracimy skupienie na medytacji. Nie możemy być poruszeni w żaden dostrzegalny sposób, ale nie ma jasności umysłu. Stopniowo stajemy się coraz bardziej senni, lecz nie zasypiamy jest to rodzaj swoistego resetu umysłu, który bardzo nie chcę czegoś doświadczyć, nudzi się. Czasami mówimy że własnym czołem bądź nosem wbijamy gwoździe.
- Może dotyczyć aspektu fizycznego – ciała, umysłu – doświadczamy stanu rozmarzenia, rozkojarzenia, tak jakby za mgłą, tonącego w zbiorniku z błotem, może mieć też aspekt duchowy
Powody:
Powody mogą być różne:
- Energia fizyczna – ciało : zbyt duży wysiłek – lub zbyt mało ruchu.
- Energia mentalna – umysł – często wpływ ma na nią energia ciała – fizyczna. Gdy osoby są bardzo aktywne mentalnie, praca umysłowa etc, gdy medytują umysł ucina energie i wchodzi w tryb stand by, lub senności. Możliwe że umysł jest podświadomie wyczerpany przez ciągłą aktywność. A w trakcie „nudnej medytacji” uzupełniasz braki snu. 🙂
- Niezadowolenie lub opór!!!
Gdy jesteśmy nie zadowolenie albo nie czerpiemy radości z czegoś, przeważnie nie wkładamy w to dużo energii, często to może być podświadome!
NP: ktoś myśli że musi medytować, ale jest to jakieś kolejne zajęcie które muszą zrobić – podejście zadaniowe – do odhaczenia na liście.Czasami gdy nie chcemy czegoś poczuć, dotknąć, doświadczyć w sobie – coś bolesne lub niekomfortowe (aspekt naszej osobowości etc)
Warto zwrócić uwagę na dany aspekt, który powoduje naszą opór.Czasami gdy praktykujemy puszczanie myśli a tak naprawdę jest to opór (pushing away) lub nie przywiązanie poprzez oddzucanie!
- Zmęczenia i lenistwo – często jest to tymczasowe i samo przeminie. Można spróbować się ożywić podnieść energie np. iść na spacer, pojeździć na rowerze czy ćwiczyć jogę . Jeżeli trwa dłużej warto się temu przyjrzeć i zwrócić uwagę na odczucia – co się pojawia. Jakie czynniki zewnętrzne, mają wpływ na przeszkody w medytacji – zmniejszenie jak i zwiększenie intensywności odczuwania przeszód.
Czasami jest też kwestią dobrze sprecyzowanych instrukcji jak mamy medytować, na czym dana praktyka polega.
- Ospałość po jedzeniu – ciężko strawne jedzenie, zbyt dużo etc.
- Brak motywacji – spowodowany brakiem radości w medytacji, w praktyce mindfulness. Praktykujemy a nie widzimy rezultatów, nie czujemy. Czasami odczuwamy nudę, lub brak satysfakcji. Może to być także że praktyka zainstalowała się w naszym życiu – normalizacja. Nowe doznania, praktyki są zawsze bardziej interesujące!!!
- Zadanie wykonane!!! – brak motywacji gdy coś osiągnęliśmy – udało nam się uspokoić umysł etc.
Antidotum:
- Przed medytacją warto podjąć decyzję – to jest czas na medytację, porzucam wszelkie przeszkody, podejść do medytacji jak do czegoś nowego, cokolwiek jest, cokolwiek odczuwam jest OK.
- Zrównoważony wysiłek – pozwólmy sobie na chwile nic nie robienia w medytacji ale także poza nią – czasami po prostu siedź.
- Zwrócić uwagę i przyjrzeć się gdy przeszkoda zaczyna się pojawiać, poczuć co się wtedy dzieję.
- Zmiana rutyny!
- Refleksja nad medytacją!
Ćwiczenie – Medytacja:
Usiądź lub stań w spokojnym, niezakłóconym miejscu.
Zwróć uwagę na oddech, aby skupić i uspokoić umysł.
Postaraj się zrelaksować ciało jak najpełniej. Pomocne może być opuszczenie ramiona i głowę, jakbyś był/a całkowicie wyczerpany.
Staraj się obserwować ten brak energii. Jak to manifestuje się w ciele? Gdzie jest najbardziej wyraźna? Jakie jest odczucie ?
Zamknij oczy lub delikatnie zmóż. Pozwól umysłowi pogrążyć się w
senny stan bez kontroli nad myślą. Czy możesz pozostać w tym stanie ze wystarczającą świadomością, aby go obserwować?
Czy istnieje jakiś związek z kondycją ciała?
Czy możesz obserwować odczucie?
Zwróć uwagę na oddech. Jaki jest tej chwili?
Otwórz oczy i dostosuj swoją postawę.
Zobacz część pierwszą artykułu – przeszkody w medytacji tutaj.
Czytaj więcej o przeszkodach – sprawdź artykuł na naszej zaprzyjaźnionej anglo-języcznej stronie Wildmind.
tutaj.
Najnowsze komentarze