fbpx

O komunikowaniu się powiedziano i napisano już sporo. Każdy z nas co dzień wysyła i odbiera mnóstwo werbalnych i niewerbalnych komunikatów do i z otoczenia. Pytanie z jak wielu z nich zdajemy sobie sprawę? Jak wiele z nich nam umyka? Na ile to co mówi nam druga osoba w ogóle słyszymy i rozumiemy w taki sam sposób jak ona. Na ratunek może przyjść nam metoda komunikacji mająca korzenie w praktyce buddyjskiej i stworzona po to aby rozjaśniać i wchodzić głębiej w rozumienie siebie samego i innych.

Insight Dialogue ( https://insightdialogue.org/ ), bo o tym podejściu do komunikacji piszę, składa się z sześciu postępujących po sobie etapów, czy jak nazywają je twórcy, wytycznych:
1. Zatrzymaj się.
2. Rozluźnij się.
3. Otwórz się.
4. Otwórz się na przepływ, zmianę.
5. Słuchaj uważnie.
6. Mów prawdę.

Zatrzymaj się
Pierwszym krokiem jest zatrzymanie się, zrobienie pauzy. Ale co to dokładnie oznacza? Zazwyczaj słuchając kogoś umysł działa reaktywnie i nawykowo. Niektórzy lubią wtrącać coś od siebie co chwilę, inni nieustannie w myślach komentują wypowiedź, jeszcze inni formułują najlepszą odpowiedź na to co słyszą w tym momencie. To co chcemy osiągnąć w tym etapie to zrobienie sobie pauzy od tego nawykowego działania i przekierowanie uwagi na doznania w ciele.

Rozluźnij się
Gdy już uda nam się zatrzymać i poczujemy ciało, możemy wyłapać miejsca gdzie pojawia się w nas napięcie i świadomie rozluźnić je. Podobnie, możemy rozluźnić sam umysł, który przez chwilę nie musi pędzić gnany tworzonymi na bieżąco historiami i komentarzami. Dzięki świadomemu puszczeniu napięć stajemy się bardziej otwarci i wrażliwi na to co komunikuje druga strona.

Otwórz się
W tym kroku pozwalamy sobie na rozszerzenie uwagi na wszystko co pojawia się w wokół nas, poza nami. Szczególnie chodzi tutaj o zauważenie, że po drugiej stronie stoi i rozmawia z nami druga osoba. Pozwalamy aby uwaga objęła tą osobę, to co mówi, jak się zachowuje.

Otwórz się na przepływ, zmianę
Często wydaje nam się, że wiemy najlepiej. Być może mamy już gotowe riposty czy komentarze do wypowiedzenia. To co kluczowe w tym etapie to porzucenie poglądu, że rzeczywiście coś wiemy. Pozwólmy słowom drugiego rozmówcy przez nas przepływać. Możemy porzucić naszą agendę i pozwolić aby komunikat drugiej strony dotarł do nas, z jak najmniejszym komentarzem i zmianą z naszej strony. Nawet w komunikacji bezpośredniej często gubimy część wiadomości i zrozumienia, a chyba nawet częściej, zupełnie nieświadomie obudowujemy słowa innych we własne rozumienie i słyszymy nie to co autor wypowiedzi miał na myśli. Po prostu porzuć wewnętrzne komentarze…

Słuchaj uważnie
Teraz bądź i słuchaj. Chłoń każde słowo i komunikaty werbalne czy nie werbalne, które przekazuje Ci druga osoba. Bądź uważny. Bądź tu i teraz dla siebie ale też dla drugiej osoby. Usłysz co chce tobie powiedzieć. Dzięki poprzednim krokom, powinno być w tobie więcej rozluźnienia, miękkości i zrozumienia tego co słyszysz.

Mów prawdę
Po prostu mów prawdę – jeśli czegoś nie zrozumiałeś, wyraź to. Powiedz co czujesz, co usłyszałeś i jak to zrozumiałeś aby pogłębić komunikację z drugą osobą.

Tak naprawdę dobrze byłoby dodać tutaj kolejne dwa kroki. Jakie? Pamiętaj, że jest takie narzędzie i korzystaj z niego.

Więc pamiętaj i korzystaj.

Pozdrawiam,
Michał Kapłon

Link do oryginalnego artykułu