fbpx

Współzałożycielka Breathworks, Vidyamala Burch,

dała niedawno wywiad malezyjskiemu magazynowi 1Twenty80 na temat uważności oraz korzyści zdrowotnych i zawodowych jakie daje praktyka mindfulness. Jak najlepiej ćwiczyć uważność, aby poczuć jej niezwykłą wartość w swoim życiu.

 

1. Czy mógłabyś wyjaśnić, czym jest uważność?

Uważność jest w istocie świadomością. Poprzez trening, tradycyjnie poprzez praktykę medytacji, uczymy się uświadamiać sobie, co dzieje się w naszym umyśle, emocjach i ciele w każdej chwili. To daje nam ogromną umiejętność, możliwość wyboru w zakresie naszej reakcji. Zamiast czuć się ofiarą naszych myśli, stanów emocjonalnych lub doświadczenia fizycznego; możemy nauczyć się wybierać raczej reagowanie niż reagowanie i odczuwanie o wiele więcej poczucia mocy i kontroli w życiu.

 

 

2. W jaki sposób uważność wpływa na zdrowie?

Uważność może mieć bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Kiedy odczuwamy ból lub jesteśmy w chorobie, istnieje prawdopodobieństwo, że ciało będzie odczuwać nieprzyjemne odczucia – boli go część ciała. Jeśli nie będziemy uważni, prawie na pewno będziemy mieli nieprzydatne nawyki, takie jak opór i napięcie w stosunku do bólu i wstrzymywanie oddechu. Spowoduje to, że ból, zmęczenie lub inne objawy będą bardziej dotkliwe.

Dzięki uważności uczymy się rozpoznawać ból z uprzejmością i akceptacją, uwalniamy się od napięcia, wstrzymywania oddechu i oporu. Oznacza to, że ogólne odczucie bólu, zmęczenia lub innych objawów się złagodzi.

Używamy modelu podziału bólu, dyskomfortu lub choroby na dwa składniki: pierwotne i wtórne cierpienie. Pierwotne cierpienie to rzeczywiste nieprzyjemne doznania lub odczucia w części ciała, która boli. Wtórne cierpienie jest spowodowane przez opór i walkę i obejmuje takie rzeczy, jak wtórny lęk, depresja, strach, napięcie fizyczne.

Zasadniczo uczymy ludzi umiejętności uważności, aby zaakceptować Pierwotne cierpienie i zmniejszyć / przezwyciężyć Wtórne cierpienie, puszczając opór i walkę. Po rozwinięciu tej umiejętności ludzie często zgłaszają znaczną poprawę jakości życia i zmniejszenie cierpienia / bólu.

3. Jakie są inne korzyści oprócz zdrowia związane z uważnością?

Uważność można zastosować do dowolnej dziedziny życia, ponieważ jest to uniwersalna cecha umysłu / świadomości.

Wywodzi się z 2500-letniej tradycji buddyzmu, w której kluczowym nauczaniem jest to, że istoty ludzkie zwiększają nasze cierpienie w życiu poprzez przeciwstawianie się i odpychanie rzeczy, które są dla nas trudne, i chwytanie rzeczy, które lubimy. Te podwójne bieguny niechęci do bólu i przywiązania do przyjemności prowadzą do wszelkiego rodzaju udręk. Dzięki treningowi umysłu, poprzez naukę medytacji i uważności, możemy nauczyć się odpuszczać te reakcje i żyć z dużo bardziej otwartym, życzliwym i pewnym siebie nastawieniem.

W Wielkiej Brytanii opublikowano duży raport rządowy na temat korzyści wynikających z uważności w służbie zdrowia, edukacji, systemie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i miejscu pracy.

Są też ludzie uczący uważności w niezliczonych kontekstach na całym świecie na wszystkich etapach życia, od uważnego porodu do uważności w starszej opiece i uważności wraz z umierającym. Wiele osób odkrywa ogromne poczucie wolności związane z większą uważnością we wszystkich działaniach.

 

4. Jak ćwiczyć, aby być uważnym?

Medytacja jest idealnym sposobem na kultywowanie uważności. To przestrzeń i czas na trenowanie umysłu, trochę jak trening ciała przez pójście na siłownię.

W medytacji zwracamy naszą świadomość do wewnątrz. Aby poznać nasze myśli, emocje i odczucia fizyczne bez zwyczajowych zakłóceń codziennych czynności. Siedzimy cicho, zamykamy oczy i umieszczamy nasz wewnętrzny świat w laboratorium świadomości.

W tybetańskiej tradycji buddyzmu słowo medytacja to „zapoznanie się”, co moim zdaniem jest bardzo dobrym opisem tego, co dzieje się podczas medytacji. Wchodzimy w świat i „zaznajamiamy się” ze światem wewnętrznym, abyśmy mogli nauczyć się stopniowo rezygnować z automatycznych reakcji i zapewnić znacznie więcej miejsca na nasze doświadczenia. Zachowawczym wynikiem medytacji i uważności jest wybór. To niesamowite, że możemy mieć kontrolę nad umysłami i emocjami oraz reagować życzliwością, miłością i poczuciem więzi z samym sobą i wszystkimi ludźmi, z którymi się kontaktujemy.

5. Czy uważność czyni osobę lepszą jednostką i liderem? W jaki sposób

Tak, zdecydowanie. Z powyższych powodów uważność oznacza, że ​​człowiek jest bardziej mentalnie i emocjonalnie przestronny i elastyczny. Jest bardziej empatyczny i związany z innymi, mniej zestresowany i reaktywny. To czyni człowieka lepszym człowiekiem i lepszym liderem. Ludzie chcą widzieć w liderze cechy spokoju, pewności siebie, odporności, jasnego myślenia i braku reaktywności, a uważność pomaga budować takie cechy.

6. Jako lider, jak można zachęcić swoich pracowników do bycia uważnymi?

Myślę, że najważniejszą rzeczą jest dawać przykład o czym co się mówi. Aby zilustrować cechy, które towarzyszą, i pojawiają się wraz z praktyką uważności. Czasami mówi się, że uważność jest „złapana, a nie nauczona” i myślę, że jest w tym wiele prawdy. Nie wystarczy mówić o uważności bez podawania konkretnych przykładów, ponieważ staje się ona kolejną modą, a ludzie nie będą zachwyceni.

Najważniejsze jest więc, aby liderzy rozwinęli własną skuteczną praktykę uważności, jeśli chcą, aby pracownicy ją przyjęli.

Dostałam dzisiaj ten artykuł, który pięknie to wyraża od CEO i prezesa Aetna, firmy z amerykańskiego rynku opieki zdrowotnej, która zatrudnia 49 000 osób.

7. W jaki sposób uważność poprawia pracę zespołową i atmosferę w miejscu pracy?

Atmosfera pracy i miejsca pracy często się pogarszają, gdy pracownicy są zestresowani, nieszczęśliwi, i brak im motywacji. Mogą zacząć czuć się jak koła zębate w maszynie i w ich pracy nie ma „serca”. Praca staje się harówką.

Uważność idealnie przyjdzie „z góry”, gdzie managerowie, liderzy staną się bardziej świadomi swoich tendencji i stresu i zaczną być w pełni obecni, spokojni i życzliwi. Zaczynają odnosić się do swoich pracowników jako ludzi, a nie jednostek produkcyjnych. W miarę zmiany atmosfery pracownicy z kolei uczą się brać odpowiedzialność za swoje stany mentalne i emocjonalne oraz nauczą się być bardziej skoncentrowanym i efektywnym w swojej pracy.

Moim zdaniem uważne miejsce pracy docenia również takie rzeczy, jak zapewnienie pracownikom rozsądnych przerw, aby nie byli nadmiernie zmęczeni ani zestresowani; a interakcje społeczne byłyby doceniane poprzez tworzenie ciepłej i harmonijnej kultury pracy.

8. Czy możesz podzielić się z nami tym, co robi Breathworks UK?

Breathworks UK zostało założone przeze mnie już w 2001 roku. Początkowo właśnie prowadziłam kilka kursów uważności dla osób żyjących z bólem i chorobą. Uszkodziłam kręgosłup 40 lat temu; uważność była dużą częścią mojej uzdrawiającej podróży i chciałam dzielić się tymi umiejętnościami z innymi.

W 2004 r. Założyłam firmę z dwoma kolegami, a w 2005 r. Rozpoczęliśmy nasz program szkolenia nauczycieli – zrealizowaliśmy najskuteczniejszy sposób, aby zaoferować nasz program miliardom na świecie, które mogłyby skorzystać na szkoleniu innych. To wykładniczo zwiększyło liczbę kursów prowadzonych na całym świecie. Mamy teraz nauczycieli w 25 krajach.

Po drodze rozszerzyliśmy nasze programy poza wyraźny nacisk na zdrowie, a teraz prowadzimy również bardzo udany program „Uważność na stres” i opracowujemy jego adaptację do miejsca pracy

9. W jaki sposób ta metoda może pomóc innym w zarządzaniu poziomem stresu?

Pomaga ludziom kultywować spokój, skupienie i aby się zatrzymać. Medytacja to fantastyczny sposób na uspokojenie się, jeśli jesteśmy zestresowani. Nawet zatrzymanie się na kilka chwil i skupienie się na oddychaniu może przerwać eskalację stresu. Istnieje wiele dowodów na to, że uważność korzystnie wpływa na mózg i hormony stresu . Produkcja kortyzolu i adrenaliny spada, a produkcja oksytocyny i endorfiny wzrasta. Są to naturalnie uzdrowienia. Poprawia się napięcie błędne, a badania wykazują zmniejszenie markerów stanu zapalnego podczas medytacji, a także wiele innych korzyści.

 

 

10. Czy pomaga im to także lepiej zrozumieć siebie? Jak i dlaczego?

Medytacja polega na odwróceniu wnętrza, aby bezpośrednio poznać swoje myśli i emocje – szczególnie bez surowego osądu. Może zauważysz tendencję do szorstkiej mowy, niepewności, niepokoju. To naprawdę dobra informacja, jeśli nie dodasz warstwy myślenia, że ​​coś z tobą jest zasadniczo nie tak. Jesteś po prostu człowiekiem, z ludzkim umysłem i całą tą podstępnością!

Rozpoznając surowość, niepewność lub niepokój itp., Możesz następnie coś z tym zrobić z uważnością, ucząc się puszczać silną identyfikację z tymi nawykami i kultywowanie nowych, bardziej pozytywnych nawyków.

Zasadniczo jest to bardzo proste. Chociaż trudno to praktykować, ponieważ niektóre z naszych nawyków są naprawdę bardzo silne. Ale medytacja i uważność są głęboko optymistyczne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że dzięki starannemu treningowi możemy zmienić zdanie w zasadniczy sposób.

11. Uważność wymaga praktyki; jaka jest twoja rada dla ludzi, którzy rezygnują z praktykowania uważności?

Jest świetne zdanie w związku z tym pytaniem, które pochodzi od Jona Kabata-Zinna: „Nie musisz tego lubić, po prostu musisz to zrobić!” Uwielbiam to. Tak często robimy tylko to, co „czujemy” w życiu, co może prowadzić do niezdyscyplinowanej i kapryśnej egzystencji.

Uważność jest dyscypliną i myślę o niej jak o myciu zębów, prysznicu, jedzeniu i spaniu. Uważam te rzeczy za niezbędne do mojej zdolności do funkcjonowania oraz do utrzymania się w czystości i czystości. Nie robię ich, bo „mam na to ochotę”. Są tylko częścią mojej codziennej rutyny, bez względu na mój nastrój i motywację.

Myślę, że powinniśmy dbać o nasze umysły w taki sam sposób, jak dbamy o nasze ciała. Nasze umysły są tak cenne! A jednak tak mało uwagi poświęcamy utrzymywaniu naszych umysłów w dobrej formie. Zachęcam więc ludzi do „po prostu robienia tego” każdego dnia i nie dajmy się złapać natychmiastowym rezultatom. Czasami zauważenie prawdziwych zmian w reagowaniu na różne rzeczy zajmuje dość długo: być może wciąż jesteśmy naprawdę zestresowani i niespokojni. Ale powoli, powoli zaczniecie dostrzegać niewielkie zmiany, jeśli będziecie kontynuować codzienną medytację. Z czasem te małe zmiany staną się dużymi zmianami i zaczniecie się czuć zupełnie inaczej: bardziej całościowo, żywi, kochający i mniej zestresowani.

Nawet 10 minut dziennie przyniesie efekt. Myślę, że lepiej jest codziennie ćwiczyć krócej, niż rzadziej. Oczywiście idealnie byś robił 20-40 minut dziennie, ale jest to trudne dla niektórych osób z bardzo pracowitym życiem. Rób więc, co możesz, ale upewnij się, że robisz to regularnie.

 

 

12. Twoim zdaniem, dlaczego ważne jest, aby być uważym siebie?

Życie jest cenne i ulotne, a ja naprawdę chcę żyć moim życiem, dopóki go mam i nie mieszkać w jakimś szarym okresie półtrwania. Nie chcę dotrzeć do końca życia i żałować, że nie wykorzystałam go w pełni. Dzięki praktykom uważności i życzliwości mam kilka chwil, które są żywe, jasne i pełne cudów, co jest cudowne!

 

Chcę też czuć się bardziej związana z innymi ludźmi i otaczającym mnie światem. Im więcej ćwiczę, tym bardziej czuję się połączony i jest to dla mnie bardzo ważne. Uważność nie jest tylko dla mnie, nie jest to egocentryczne przedsięwzięcie, tylko po to, aby być bardziej szczęśliwym. Wspaniale jest czuć się szczęśliwszym, ale dla mnie ważniejsze jest to, że pomaga mi być lepszą osobą na świecie i, mam nadzieję, uczynić świat lepszym miejscem.

Vidyamala Burch

źródło:
https://www.breathworks-mindfulness.org.uk/blog/twelve-questions-with-vidyamala

Więcej o Breathworks.