Odczuwanie niepokoju zapewne towarzyszy nam odkąd pamiętamy. Jest naturalną reakcją naszego umysłu na stres, trudną sytuację, dyskomfort i inne czynniki. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z niepokojem. Metodologia mindfulness proponuje nam aby otworzyć się na trudne odczucia, zejść do ciała i poczuć oddech. Czasami mówim kolokwialnie „posiedź z tym.” Może nam to pozwoić wejść głębiej, otowrzyć się, poznać odczucie i odkryć co może się pod nim chować.
Lecz czasami niepokój przychodzi do nas w najmniej oczekiwanym momencie. Może wtedy gdy potrzebujemy szybko coś zrobić bo sytuacja tego od nas wymaga, może jest to dla nas zbyt trudne by w danej chwili zejść do ciała i obserwować odczucia. Chcielibyśmy wam zaprezentować kilka prostych technik, które mogą być pomocne gdy poczujemy niepokój.
Pięć wskazówek jak możesz sobie poradzić z niepokojem za pomocą uważności
• Weź kilka oddechów – i wydychaj przez zaciśnnięte usta. Stymuluje to ustawienie organizmu w trybie „odpoczynku i trawienia” (przywspółczulny układ nerwowy), co przeciwdziała reakcji „walcz lub uciekaj” (współczulny układ nerwowy).
• Wydychaj dłużej niż wdech. Rób to przez minutę.
• Przytul się – dotyk jest bardzo potężny i jest to coś, czego być może brakowało nam przez jakiś czas. W ten sam sposób możemy stymulować ciało, przytulając się. Organizm zareaguje uwalniając oksytocynę, która jest naturalnym opiatem organizmu – i sprawi, że poczujesz się cieplej na sercu i bezpiecznie. Włóż jedną rękę pod przeciwległe ramię (pod pachę), a drugą w poprzek, aby przytrzymać przeciwne ramię, zamknij oczy i po prostu oddychaj.
• Nucenie – stymuluje nerw błędny, który przechodzi przez skrzynkę głosową/struny głosowe. Buczenie również spowalnia wydech (patrz wyżej).
• Zarzuć kotwicę – proste ćwiczenia ugruntowujące, takie jak „zauważ 5 rzeczy” (5 rzeczy, które możesz zobaczyć, usłyszeć, dotknąć/czuć) mogą być pomocne, gdy wychodzimy z naszego mentalnego doświadczania do naszych pięciu zmysłów. Daje to wytchnienie naszym myślącym umysłom i poszerza pole naszej świadomości.
• Głaszcz swojego zwierzaka.
• Przestań próbować pozbyć się lęku! Porzuć walkę. Mamy tendencję do pozbycia się lęku. Może być nieprzyjemny i istnieje naturalna skłonność do chęci odejścia od niego. W Terapii Akceptacji i Zaangażowania znajduje się metafora zwana „Zmianą Walki” lub „Wybieraniem Walki”. Zamiast podkręcać „pokrętło walki”, gdy próbujemy odwrócić nasze „pokrętło lęku”, spróbuj zamiast tego zmniejszyć pokrętło zmagania. Możemy zauważyć „zmaganie” w naszym oddechu, postawie, napięciu w ciele iw zachowaniu. Nauka regulowania naszego oddechu i łagodzenia napięć i twardych krawędzi w ciele odrzuca walkę, abyśmy mogli zrobić miejsce na nasz niepokój, pozwalając nam swobodniej poruszać się w kierunku rzeczy, które są dla nas ważne.
• Przyjmowanie dobra (Rick Hanson) to wspaniała praktyka, która pomaga przeciwdziałać naturalnej negatywności w mózgu. Wykonywanie tej praktyki przez kilka tygodni może dać ci naturalną przerwę od bycia w „trybie zagrożenia”.
Ten artykuł został adaptowany z artykułu Louise Hankinson – nauczycielki mindfulness z organizacji Breathworks opublikowanego na blogu breathworks. Link do oryginału -> tutaj
Zainteresował cię artykuł
10 rad praktycznych jak praktykować Mindfulness w pracy.
Nie musisz rezerwować 30 minut, aby praktykować medytację, aby doświadczyć korzyści płynących z uważności w pracy. Oto kilka sposobów na pozostanie w obecnej chwili. Uważność może wydawać się świetnym pomysłem, ale jak możesz stać się bardziej uważny w kontekście…
Przerwa na oddech
Zrób sobie przerwę! Przerwa na oddech Obecny świat wymaga od nas abyśmy byli w ciągłym ruchu – „robisz więc jesteś”. W pracy dostajemy nowe obowiązki, praktykujemy wielozadaniowość. A w wolnym czasie często sami dokładamy sobie zadań. Zmęczeni po napiętym dniu…
Najnowsze komentarze