Wprowadzenie do mindfulness
Czym jest uważność?
Zanim zaczniemy definiować uważność zapraszamy Cię do krótkiego ćwiczenia.
Nie musisz nic wiedzieć wcześniej. Podążaj za wskazówkami. Możesz wykonać to ćwiczenie w pozycji leżącej lub siedzącej. Czas trwania ok 7 minut.
W drugim filmie przejdziemy do zdefiniowania czym jest uważność.

Medytacja – świadomość ciała
Leżąc swobodnie i nieruchomo temperatura ciała będzie się obniżać, dlatego warto upewnić się, że będzie nam wystarczająco ciepło. Można przykryć się lekkim kocem lub mieć go na wszelki wypadek pod ręką.
Zacznij od odczuwania swojego ciało jako całości, od czubka głowy aż po koniuszki palców. Poczuj jego ciężar spoczywający na matach lub podłodze pod tobą. Spróbuj otworzyć się na wszystkie wrażenia płynące z ciała, jego ciężar, temperaturę, na to jak ono się czuje.
Następnie zwróć uwagę na oddech, poczuj jak napełnia i opuszcza twoje ciało. Poczuj jak klatka piersiowa i brzuch podnoszą się i opadają podczas wdechu i wydechu. Możesz zauważyć, że inne części ciała także poruszają się podczas oddychania – plecy, ramiona, nawet ręce i nogi. Możesz poczuć, jak oddech nieustannie masuje ciało delikatnymi ruchami.
Teraz przenieś swoją uwagę na poszczególne części ciała, pozwalając skupić się na każdej z nich przez chwilę. Możesz zacząć od głowy, przemieszczając się w stronę stóp albo odwrotnie. W miarę narastania twojej uwagi w odniesieniu do każdej części ciała, postaraj się akceptować wszystkie wrażenia, które do ciebie docierają. Niektóre z części ciała mogą być zrelaksowane, podczas gdy w innych możesz odczuwać napięcie, niewygodę lub nawet ból. Jeszcze inne mogą być zdrętwiałe. Celem tego ćwiczenia jest akceptowanie wszelkich wrażeń jakie się pojawią, takimi jakie są.
Jeżeli te wrażenia są przyjemne, postaraj się je akceptować bez prób ich zatrzymania. Jeśli są nieprzyjemne, postaraj się je akceptować bez prób odepchnięcia – zamiast tego zmiękcz i rozpuść je swoim oddechem.
Ćwiczenie mindfulness – Jedna mała rzecz – rób ją uważnie
Jedna mała rzecz: rób ją uważnie
Co tydzień będziemy proponować robienie jednej małej rzeczy, dzięki której będziesz wprowadzać uważność do swojego codziennego życia. Drobne rzeczy zajmują niewiele czasu, ale ich efekty mogą być całkiem spore. Zrobienie jednej małej rzeczy samo w sobie nie zmieni raczej niczego, ale robienie ich wiele razy w ciągu dnia zmienia bardzo dużo!
Mała rzecz na ten tydzień to bycie uważnym w trakcie czynności, które rutynowo wykonujesz każdego dnia: mycie zębów, kąpanie się, jedzenie, otwieranie i zamykanie drzwi, wchodzenie i schodzenie po schodach, robienie kawy lub herbaty, czy też jej picie.
Robienie tych małych rzeczy nie zajmie Ci żadnego czasu – w tym sensie, że nie poświęcisz na nie żadnego dodatkowego czasu – bo przecież i tak wykonujesz te czynności codziennie, zgadza się? Po prostu rób je świadomie, poświęcając uwagę temu co robisz (co nie znaczy, że masz to robić wolniej).
Weźmy na przykład mycie zębów. Co oznacza „poświęcanie uwagi myciu zębów”?
Po pierwsze: zajmujesz się myciem zębów, a nie robieniem w tym czasie także czegoś innego, jak czyszczenie umywalki, czy plątanie się po mieszkaniu i rozmawianie z ukochanym (zazwyczaj wychodzi to dosyć bełkotliwie).
Po drugie: zwracasz uwagę na to co odczuwasz w trakcie szorowania zębów. Jak odbierasz dotyk szczoteczki na zębach i dziąsłach? Jaka jest konsystencja i smak pasty w ustach? Jakie to odczucie gdy płuczesz usta zimną lub ciepłą wodą?
Po trzecie: za każdym razem gdy odpłyniesz gdzieś umysłem, powróć uwagą do tego co właśnie robisz. Błądzenie myśli zdarzy się prawdopodobnie wiele razy w trakcie dwuminutowej sesji mycia zębów.
Ćwiczenia z tego przykładu można zastosować do jakiejkolwiek codziennej czynności: jedzenia, picia herbaty, wchodzenia lub schodzenia po schodach, itd.
przywołaj swój umysł z powrotem, gdy odpływa.
Zajmuj się tylko wykonywaną czynnością i niczym więcej,
zwróć uwagę na fizyczne doznania jakie dostarcza ta czynność,
Więcej informacji
W tym ostatnim bloku kursu prezentujemy kilka dodatkowych filmów, dostępnych są na naszym kanale youtube, które jeszcze bardziej rozszeżają temat praktyki uwazności, mindfulness.
Medytacja – świadomośc ciała z oddechem
Dziękuję Ci za wspólną podróż, jeżeli zainteresował Cię temat uważności czy medytacji. Zparszam na zajęcia stacjonarne i online. Informację uzyskasz w zakładce oferta -> krusy grupowe i indywidualne.
Jeżeli preferujesz formę nagranego kursu, zaprawszam Cię na kurs redukcja stresu w pigułce, który możesz zakupić tutaj.