fbpx

Vidyamala Burch o sobie:

 

Cześć, pozwólcie, że opowiem trochę o sobie. Pochodzę z nowej zelandii i dorastałam w otoczeniu i zamiłowaniu do wspaniałej przyrody. Prowadziłam bardzo aktywny tryb życia.  Angażując się w sport i górskie wyprawy w pięknych krajobrazach Nowej Zelandii. Jednak po dwóch zmieniających życie wydarzeniach w latach 70. XX wieku. Żyję teraz z przewlekłą chorobą pleców spowodowaną urazami kręgosłupa i częściową paraplegią. 

Mam szczęście, że mam teraz szczęśliwe i pełne sensu życie. Ale droga do głębszej akceptacji była długa, powolna, a czasem bardzo trudna. Bywałam przygnębiona, że nie radzę sobie i czujam się źle. Czułam się bezradnie i beznadziejnie. Gdy stopniowo zmieniałam swoje życie z uważnością i życzliwością, postanowiłam sprawdzić, czy mogę opracować program, który mógłby pomóc innym. Ostatecznie, z powodu tego palącego pragnienia podzielenia się tym, co zadziałało dla mnie w mojej podróży, z innymi osobami stojącymi przed problemami zdrowotnymi, założyłem Breathworks w 2001 roku. Trening uważności zmienił moje życie nie do poznania. I wiem na podstawie wiadomości, które regularnie otrzymuję od innych, że te proste techniki mogą dosłownie ratować życie.

W 2001 roku, założyłam Breathworks jako przedsiębiorstwo społeczne w 2004 roku z moim dobrym przyjacielem Gary’m Hennesseyem (AKA Ratnaguna) i moim partnerem Soną Fricker’em. Breathworks rozprzestrzenił się obecnie w ponad 35 krajach.

 

Medytacja

 

Po raz pierwszy zainteresowałam się medytacją w 1985 roku, kiedy byłam szpitalu z powodu urazu kręgosłupa. Byłam w rozpaczliwym stanie. Miałam silnią intuicję, że medytacja, uważność i życzliwość / współczucie są kluczem do złagodzenia udręki mentalnej związanej z fizycznym bólem, którego doświadczałam. Byłam niesamowicie zmotywowana, ponieważ moje życie było takim bałaganem i wkrótce medytowałem każdego dnia. Kolejne 35 lat spędziłem badając swój umysł z całą głębią i zaangażowaniem, na jakie mogłam sobie pozwolić. Jest to bardzo owocne i wzbogacające doświadczenie. Chociaż nie mogę już wspinać się na dosłowne góry. Lubię sobie wyobrażać, że zostałam alpinistką wewnętrznego świata, w którym szczyty wydają się nieskończone, a widoki budzą podziw.

W 1990 roku opuściłam NZ i przeniosłem się do Taraloki. buddyjskiego ośrodka odosobnienia dla kobiet w Shropshire w Wielkiej Brytanii, gdzie intensywnie trenowałam medytację i uważność. Szkoliłam się także w buddyzmie i zostałam odrynowana do Buddyjskiej wspólnoty Triratna w 1995 roku. Wtedy otrzymałam imię „Vidyamala”, co oznacza „Girlandę Mądrości” – coś, do czego należy aspirować! To był niesamowity okres w moim życiu. Nie zawsze było to łatwe, ponieważ sytuacja była bardzo intensywna. Ale wiedziałam, że potrzebuję tego rodzaju silnego ,,lekarstwa”, aby zmienić swój umysł w jakikolwiek trwały i znaczący sposób. Miałam wielkie szczęście żyć z mądrymi, życzliwymi kobietami, które pomogły mi stawić czoła mojej sytuacji z większym realizmem i troską.

Mieszkam teraz w Ledbury w hrabstwie Herefordshire w Wielkiej Brytanii z moim partnerem Soną. To piękne miasto, które ma stanowić bazę dla mojej pracy. I cudowne miejsce, do którego można wrócić po moich częstych podróżach krajowych i międzynarodowych, ucząc zarówno Breathworks, jak i buddyzmu.

Pasjonuję się również naszą działalnością charytatywną, Fundacją Breathworks.

Ma to na celu zwiększenie dostępności uważności i współczucia każdemu, bez względu na okoliczności. Większość życia spędziłam niezdolna do pracy z powodu mojej niepełnosprawności. I wiem, jak trudno jest uzyskać dostęp do kursów i programów, gdy sytuacja finansowa jest trudna. Bardzo mi zależy, aby zebrać fundusze i móc przyznawać stypendia  osobom mającym ograniczenia finansowe, aby mogły skorzystać z podejścia Breathworks.