fbpx

Kindness Behaviour Training - Mindfulness życzliwość i współodczuwanie - 8 tygodniowy Kurs Mindulness

KBT – Kindness Behaviour Training

trening życzliwego i uważnego działania.

 

Trening życzliwego postępowania (KBT) to nowy kurs oparty na starożytnych naukach i praktykach buddyzmu oraz na współczesnych podejściach psychologicznych, takich jak terapia akceptacji i zaangażowania (ACT), terapia skoncentrowana na współczuciu i pozytywna psychologia. Dwie najbardziej fundamentalne praktyki w buddyzmie to rozwój uważności i kultywacja życzliwości (znana również jako metta bhavana).

Zarówno uważność, jak i życzliwość były praktykowane przez miliony ludzi przez ponad dwa i pół tysiąclecia, aby rozwinąć stan dobrego samopoczucia, odporności emocjonalnej i wewnętrznej wolności. W MBCT (terapia poznawcza bazująca na mindfulness – przypadki depresji) i MBRP (program mindfulness dla chcących wyjść z nałogu) główny nacisk kładziony jest na rozwijanie uważności. Jakość uważności lub świadomości, którą staramy się rozwijać na tych kursach, jest życzliwa. Jedno z badań sugeruje, że umiejętność pielęgnowania dobrej jakości świadomości jest kluczem do sukcesu w podejściu opartym na uważności do dobrego samopoczucia.

Kurs ma zatem na celu uzupełnienie kursów uważności z naciskiem na kultywowanie dobroci, choć zawiera także podstawowe podstawy uważności..zobacz co na ten temat ma do powiedzenia organizacja Breathing Space z Londynu, w której udziela się autor kursu Dr Paramabandhu Grooves wejdź!

Czym jest KBT?

Dla kogo?

Ten kurs ma na celu promowanie dobrego samopoczucia u osób, które cierpiały na depresję lub lub inne zaburzenia emocjonalne, takie jak stres i lęk, lub były uzależnione. Nie nadaje się dla osób, które obecnie cierpią na depresję lub nadal uzależniają, szczególnie te używające substancji odurzających. Jest tak po prostu dlatego, że bardzo trudno jest usiąść i medytować, jeśli jesteś w depresji lub jesteś dotknięty substancjami zmieniającymi umysł (w tym alkoholem). Żadne wcześniejsze doświadczenie medytacji nie jest wymagane.

Kurs jest również odpowiedni dla osób, które ukończyły kurs redukcji stresu lub terapię MBCT opartą na mindfulnes i chcą poprawić i odświeżyć umiejętności, których nauczyli się na tych kursach.

 

Życzliwość jest postawą troski i troski o dobro zarówno nas samych, jak i innych ludzi. Ważne jest, aby było jedno i drugie. Bycie „dobrymi” dla innych, ale nie dla siebie lub bycie „dobrymi” dla siebie, ale nie dla innych, nie jest prawdziwą życzliwością (chociaż może być punktem wyjścia do kultywowania życzliwości w pełniejszym sensie). Życzliwość obejmuje współczucie lub troskę o nasze własne i dobro innych, a także gotowość do działania w tym zakresie. Zatem życzliwość obejmuje zarówno odczuwanie, jak i zrozumienie oraz działanie oparte na tym zrozumieniu. Oznacza to, że prawdziwa życzliwość nie jest ani słaba, ani głupia. Być naprawdę życzliwym oznacza rozumieć, co się dzieje i mieć odwagę, by działać zgodnie z tym zrozumieniem.

Co oznacza życzliwość?

Jak wygląda kurs?

 

Kurs rozpocznie się od wprowadzenia do uważności jako podstawy praktyki życzliwości. Kurs będzie następnie uczyć sposobów pielęgnowania życzliwości w naszym życiu. Medytacja tworzy podłoże zasadnicze podłoże. Zajęcia będą uczyć różne podejścia do kultywowania życzliwości poprzez medytację. Do medytacji życzliwości można podejść za pomocą oddechu i ciała, myśli, naszych emocji lub wyobraźni. Zbadamy, czym jest życzliwość, a co nią nie jest, łącznie z powszechnymi błędnymi przekonaniami o życzliwości.

Podczas gdy kultywowanie życzliwych stanów mentalnych poprzez medytację jest niezbędnym fundamentem, ważne jest również, aby umieć to przełożyć na sposób, w jaki żyjemy. Drugim głównym wątkiem kursu jest zbadanie, w jaki sposób działamy na życzliwość; jakie są implikacje życzliwości dla naszego codziennego życia. To jest aspekt behawioralny kursu. Obszary, które zostaną omówione, obejmują hojność, życzliwość w mowie i sposób, w jaki działamy w naszych związkach i relacjach.

 Psychologia ewolucyjna sugeruje, że istnieją 3 główne systemy emocjonalne w mózgu. Pierwszy dotyczy zagrożenia i samoobrony i obejmuje emocje, takie jak strach, lęk i gniew. Ten system jest niezbędny do przetrwania – na przykład zauważając samochód zbliżający się do Ciebie, gdy przechodzisz przez ulicę i unikasz go. Może on jednak ulec nadmiernej stymulacji lub nadużywania i może prowadzić do przewlekłych problemów z gniewem, zaburzeń lękowych i paranoi. Ruminacja myśli podczas depresji jest również przykładem nadużywania systemu zagrożenia. 

Drugi system ma związek z nagrodami, takimi jak przyjemność z jedzenia lub seksu. We współczesnym świecie,który naciska na materializm, może on także wymknąć się z równowagi prowadząc do niepomyślnego pragnienia i niezadowolenia. Trzeci system dotyczy troskliwości i zadowolenia. Życzliwość jest jedną z głównych cech związanych z tym systemem. Wszyscy mamy ten system, a więc potencjał do bycia życzliwym, jednak nasze wychowanie lub inne doświadczenia życiowe mogą wpływać na to że jest on niedorozwinięty lub przesłonięty przez nawykowe używanie dwóch pozostałych systemów. Badania neurologiczne wykazały, że praktykowanie medytacji życzliwości może prowadzić do korzystnych zmian w mózgu, które mogą pomóc w przywróceniu równowagi między tymi trzema systemami.

Co mówią nam badania naukowe o życzliwości?

Nadchodzące kursy

Kurs KBT:

KursDataLokalizacjaWięcej